Kontrast:
Kontrast normalny Kontrast
Czcionka:
A- A A+
GŁÓWNA / SEKCJE SPORTOWE / SEKCJA ŻEGLARSKA / AKTUALNOŚCI / Noc Świętojańska 2013
SEKCJA ŻEGLARSKA
Noc Świętojańska 2013
23.06.13
78746img_2758

Noc Kupały (zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku Późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona jest z 23 na 24 czerwca).

 

Według wierzeń wodniki, wodnice i utopce oraz większość pozostałych demonów wodnych lubiły zaczajać się na spragnionych lata ludzi, którzy nierozsądnie zażywają kąpieli przed nocą Kupały. Dopiero po tym święcie kąpiel w akwenach stawała się stosunkowo bezpieczna. W okresie późniejszym wierzenia te znalazły swoje odbicie w święceniu wody w przypadającą na 23-24 czerwca wigilię św. Jana, co w konsekwencji przeganiać miało złe moce i niejako oficjalnie otwierać sezon kąpielowy (stąd przypuszczalnie kolejne późniejsze powiązanie postaci Jana Chrzciciela z nocą Kupały).

 

Żeglarze MOS EŁK 23. czerwca jak co roku wypłynęli na wieczorne żeglowanie na jeziorze Ełk. Następnie po posiłku grillowym przygotowanym przez tatę Alka ( grlill, a więc nie było skakania przez ognisko – może w przyszłym roku…) zawodnicy rozeszli się do domów – prawdopodobnie w poszukiwaniu kwiatu paproci.

Prawa autorskie © MOS 2016

Facebook